Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Sevim Gökyıldız Heyecan duymadan tanıtım- yapılmaz

Sevim Gökyıldız Heyecan duymadan tanıtım- yapılmaz

Sevim Gökyıldız, “Heyecan duymadan –tanıtım- yapılmaz

Sevim Gökyıldız, “Heyecan duymadan –tanıtım- yapılmaz”Fransa’nın, Annecy şehrinde. 19. yüzyıldan kalma görkemli bir otelde, çevrede neo-klasik mimarisiyle ve her saat dopdolu gazinosuyla tanınan “L’Impérial Palace “ otelinde 15 gün boyu süren Türk Gastronomi ve Kültür günleri düzenlendi. Türkiye’de sektör bu tanıtımı pek duymadı ve bilmedi ancak orada başarılı bir Türk, mükemmel bir Türkiye tanıtımı gerçekleştirdi.

“L’Impérial Palace “ otelinde 15 gün boyu süren Türk Gastronomi ve Kültür günlerinin adı : “ Afiyet olsun ! ….İstanbul La Magnifique “ idi

20.Mart – 5.Nisan.2003 de Imperial Palace ‘ da Osmanlı sultanlarının sofraları sergilendi. Bu sergide tek başına sponsorlar bularak Türkiye’yi tanıtan Yemek yazarı ve Mutfak Dostları Derneği 2. Başkanı Sevim Gökyıldız, biraz sitem dolu ancak bolca heyecanlı öyküsünü Turizmdebusabah.com’a anlattı.

Bu festival boyunca Türk Mutfağı elçisi olarak , misafirlere yemekleri , içkileri ve Türk mutfak sanatını tanıtıldı. Sevim Gökyıldız, aynı zamanda hergün kendi organize ettiği Türk mutfağından değişik tanıtımlar yaptı. Halihazırda Fransız bir rehber eşliğinde isteyen konuklara kısa bir Türk Mutfağı kursu da veriyor.

TBS: Mutfak Dostları Derneği’nin misyonu nedir bize kısaca anlatabilir misiniz?

Sevim Gökyıldız: Mutfak Dostları derneği ile 13 senedir beraberim. Bu beraberliğin 7 senesi yönetim kurulunda geçti. 4 senedir de 2. başaknlığını yapıyorum. Derneğin amacı Türk Mutfağı’nı tanıtmak, korumak ve gelecek nesillere bozulmadan aktarmak. Derneğin amacı bana çok uygun, ben Türk Mutfağı’nın gerçekten tanıtılması kanaatindeyim, bence çok renkli ve çok geniş bir kavram Türk Mutfağı. Anadoluyu dörde böldüğümüz zaman doğu-batı ve kuzey-güney Anadolu’nun yemeklerinin birbirinden çok ayrı olduğunu görebilirz.

Bu Fransa’daki tanıtımda “Çerkez Tavuğu” yaptık ve tanıttık mesela, kuzeyden geldiğini anlattık, kebablar ve bulgurlar sunduk insanlara onlar doğunun yemekleri, patlıcanlı yemekler yaptık bunlarda batı Anadolu’nun yemekleri, herkes çok beğendi çünkü rengarenk, çeşit çok ve hafif bir mutfak. Daha da hafiflettik biz daha az oranlarda yağ kullanıyoruz.

Sebzelerimiz ve meyvelerimiz çok çeşitli ve çok güzel ben bunların kaybolmaması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’nin tanıtılmaya ihtiyacı, turizm bizim için hakikaten çok önemli bir gelir kaynağı, Türk Mutfağını ve Türkiye’yi çok seviyorum onun için yapaldiğim yere kadar bu misyonu taşımayı düşünüyorum.

TBS: Dışarıda yaptığınız başka tanıtım faaliyetleri oldu mu?

SG: Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı dolayısıyla sanırım 4 defa yurtdışında faaliyet gösterdik, fakat bunun dışında ben Fransa’da Marie Claire Dergisi’nin Mutfak sayfalarını yapıyordum, burada çalışırken Fransız Basını’nda gastronomi ile ilgili kişlerle tanıştım ve ahbab oldum. Bu sayede kişisel girişimlerimle 3 kere Türkiye’ye ekipler geldi ve Türk Mutfağı üzerine incelemeler yaptılar. Ben de onların danışmanlığını yaptım.

Bu tanıtım işine iyiden iyiye atılmam ise 1994 yılında çalıştığım yere komşu olan şirket Club Mediteranne’de ki yönetici bayanla kurduğum dostlukla başlar. İlk önce bir fikirdi ama sonraları baktım ben Club Med’lerde Türk Mutfağı tanıtıyorum. Tatil köylerini birer hafta arayla dolaşarak oradaki yabancılara Türk Mutfağını anlatmaya çalıştım. Kısacası ne zaman bir fırsat bulsam bu kültürü nasıl tanıtırım diye düşündüm ve yapabildiğimce düşündüklerimi uyguladım.

TBS: Burada Tatil Köylerinde de Türk Geceleri yapılır, masaların üzeri yemeklerimizden örneklerle donatılır sizce bu da bi,r nevi Türk Mutfağı tanıtımı değil mi?

SG: Evet doğru yapılıyor bu tip aktiviteler ama dikkat edin orada nereden baksanız 75 çeşit yemek çıkar bu yemekler arasında konuklar kaybulur, neyin nereye ait olduğunu bilemezler ve bir gece sonra akıllarında Türk Mutfağı’nın çok çeşitli olduğundan başka bir şey kalmaz. Turist orada halk oyunları gösterileri ve dansözler arasında pek yemek kültürümüzle alakadar olacak kadar ilgili olamıyor,bence bu bir Türk Mutfağı tanıtım tarzı olamaz.

Tanıtım eğer lezzet ve mutfak odaklı olacaksa daha az insana daha belirli mönülerle yaklaşılmalı, mönünün içeriği anlatılmalı hatta yiyeceğin tarihinden, hikayesinden bahsedilmeli diye düşünüyorum. Örneği yaprak dolmasının gözünün önünde yapıldığına şahit olan bir konuk başlangıçtan “tat” aşamasına kadar izlediği bu yemeği asla unutmayacaktır. Tanıtımın özü de budur unutturmamak.

TBS: Şimdiye kadar anlattığınız bu tanıtım hareketlerinde yanlız bir kompozisyon çiziyorsunuz. Size destek olan bir kurum ya da kuruluş yok mu?

SG: Sponsor bulmak Türkiye’de yatırımcıyı inandırmak ve ikna etmek gerçekten çok zor. Imperial Palace’da ki organizasyon için çok çalıştık. Ancak Genellikle tanıtım dendiğinde “ekstra para” algılandığından insanlar burun kıvırabiliyor. Tanıtım bence “heyecanla” yapılması gereken birşey. Bir tanıtım esnasında duyduğunuz heyecan karşınızdakini de etkiler. Bunu algılarlar. Ancak bizim sektör profesyonellerinin çoğu bu heyecanı kaybetmiş gibi geliyor bana.

TBS: Peki ya “Afiyet Olsun”un başarısı nasıl gelişti.

SG: Tüm organizasyonu ve koordinasyonunu üstlendiğim etkinliğe Divan Otelinden 2 ahçı , “Harman Folklor “ grubu , Hat hocası Efdalluttin Kılıç , “İstanbul Bien et pas cher” adlı rehberin yazarı Rinaldo Tomaselli , “Les arts Turcs” adlı sanat galerisinin sahibi Nurdoğan Şengüler katıldı.

Tanıtım projemizin ana hatlarını çizerken , Türk damak tadlarının yanında, Fransa ‘ya bizden neler götürebiliriz diye düşündük. İlk aklımıza gelen “Türk misafirperverliği” oldu.
Dilimizdeki “Tanrı misafiri “ deyimi toplumumuzun bu güzel huyunu göstermiyor mu ?

Konukseverliğimizi nasıl gösterebiliriz ? diye düşündük ve profesyonelce çalışıp , amaca uygun bir kareografi hazırladık.

İlk yaptığımız , otelin alt katındaki 120 kişilik restoranın girişindeki 2 büyük salonu “Türk Kahvesi “ ve “ Mini Kapalıçarşı “ ya dönüştürmek oldu.Tüm duvarları kapsayan halı kilim sergisi, hat sergisi, Türkiye resimleri sergisi açtık.
Bir köşede gözleme yapılırken, diğer köşede çay, türk kahvesi,salep ikramı oldu..
Kapıdan girenler güleryüzle ve bir lokumla karşılanıyor , giderken bir dilim baklava ile uğurlanıyorlardı.

Menümüzde 10 çeşit soğuk, 6 çeşit sıcak meze, 5 çeşit ana yemek ve 4 çeşit tatlı vardı. İçki olarak da Rakı,Ayran ve 2 büyük firmamızın (Doluca – Kavaklıdere) kaliteli şarapları.

15 gün boyunca tam 170 kere helva, 150 kere hünkar beğendi, 180 kere aşure ve diğer yemekleri anlatarak rekor kırdım .

Akşam üzeri 17.30 da başlayan şenlik 19.30 da yemekle devam ediyor, Türk mutfağının birbirinden lezzetli yemekleri , “Harman Folklor “ un neşeli,canlı müziği eşliğinde yeniliyor , gece hep birlikte çekilen halaylarla noktalanıyordu .
Yemek takımlarının tamamı Türkiye’den götürüldü. Servis tabakları İznik çinilerinden, bakır eşyalar Maraş’tan ısmarlandı. Dokumalar Gaziantep kutnu kumaşı ya da mecidiye desenli kilim dokumalardan hazırlandı.

İşte Annecy’ye Türkiye’den götürdüğümüz güzel,neşeli,lezzetli günlerin kısaca özeti

Başarımız , “Afiyet olsun! “ günlerini otel idaresinin gelecek yıl yeniden tekrarlama
kararı almasıyla bir kere daha ispatlandı.

Geniş Bilgi için Sevim Gökyıldızın http://www.istanbullife.org/tour/turkish-cooking-alaturca-courses-in-istanbul/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Some Tours Recommadations in Istanbul and Turkey ;

Check out Istanbul Tour in this website ;
http://www.istanbullife.org/tour/turkish-cooking-alaturca-courses-in-istanbul/
Check out Istanbul Tour in this website ;
http://www.istanbullife.org/group-city-tours-in-istanbul/
Check out Ephesus Tour as well in this website ;
http://www.istanbullife.org/tours-in-turkey/tours-in-ephesus/
Check out Cappadocia Tour as well in this website ;
http://www.istanbullife.org/tours-in-turkey/tours-in-cappadocia/
Check out our Art and Cultural Tours as well in this website ;
http://www.istanbullife.org/cultural-toursworkshops/
Check out our Whirling Dervish ceremonies as well in this website;
http://www.istanbullife.org/whirling-dervish-ceremony/
Check out our Islamic Tours as well in this website ;
http://www.istanbullife.org/islamic-tours-in-istanbul/
Check out Istanbul Tour in this website ;
http://www.istanbullife.org/football-match-tickets/

Hakan HACIBEKIROGLU
Senguler Tourism Co Ltd Agency Licence ( A ) 4691
Adress : Ishak Pasa Caddesi No:6 Floor:1 Sultanahmet Istanbul / TURKEY
Tel : +90 212 638 12 15 Fax: +90 212 638 76 06 Cell : +90 533 738 58 62
Facebook = hakanhboglu Twitter = hakanhacibekir Instagram = hakanhacibekir
Web : www.istanbullife.org Web : www.istanbulrentals.com Web : www.turkeylifetours.org Web : http://www.istanbuljewishheritagetours.com/
24/7 Online mail = [email protected] & Mail : [email protected]
Trip Advisor = http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293974-d2334260-Reviews-Istanbul_Life_Jewish_Heritage_Tours-Istanbul.html
Trip Advisor = http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293974-d3735660-Reviews-Istanbul_Life_Cultural_Tours_Day_Tours-Istanbul.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked